High School Wrestling


 

HIGH SCHOOL WRESTLING

Our programs allow the high school Wrestler the opportunity to develop the character, work ethic, conditioning level... as well as the techniques and strategies needed to become a CHAMPION!

COACHING STAFF:

Wrestling Director/Coach: Jess Zobeck was a three-time State place winner in High School (in Iowa), an All-American for Iowa Central, and a three-year letterman at the University of Iowa. Jess qualified to compete in the 2005 U.S. World Freestyle Team Trials and trained for the 2008 U.S. Freestyle Wrestling Team at the U.S. Olympic Training Center in Colorado Springs.

Coach: Nick Marr came through our Edge Wrestling program himself while in high school. Nick was ranked as high as #1 in the state of Colorado during the Collegiate season, he was also a Colorado State Freestyle Wrestling Champion, and U.S. National Champion in Grappling and Jiu Jitsu!

Program Director: Sheldon Marr is a former Judo and Wrestling Champion, and was a Coach of the U.S. Team for the 2000 World Pankration Championships, and the U.S. Team for the 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 & 2014 World Grappling Championships. From 1986 to 1991, he coached more than 12 State Champions and 40 State Medalists at Cherry Creek high school.

Many of our previous Training Programs have offered mini-camps with Olympic and World Champions, U.S. World Team Members and NCAA Champions, including Mark Schultz, Kevin Jackson, Kendall Cross, Barry Weldon and Matt Lackey.

"TRAIN WITH THE BEST, AT EDGE MMA & FITNESS"

-Mark Schultz, Olympic & World Wrestling Champion

In the 10 years we did our group Wrestling Classes, 196 of our wrestlers have qualified for the State Championships, 131 of them have medaled, 69 have reached the Finals, and 48 have been crowned Champion!

EDGE WRESTLERS DOMINATE AT STATE!

Team Edge Colorado State Wrestling Placings:

Buddy Watson, Wiggins, 130 2A State Champion 2010

Lane Crumley Akron, 135 2A State Champion 2010

Steven Kelly, Ponderosa, 152 5A State Champion 2010

John Crowly, Regis, 160 5A State Champion 2010

Kohl Knutson, Wiggins, 171 2A State Champion 2010

Kurtis Nelson, Chaparral 125 5A Runner-Up 2010

Jerry Huff, Broomfield, 125 4A Runner-Up 2010

Colby Kluesner, Conifer, 152 4A 3rd Place 2010

Presley Papachek, Roosevelt, 4A 5th Place 2010

Derek Loche, Ralston Vally, 135 5A 6th Place 2010

John Zabala Arvada West, 160 5A Quilifier 2010

Brandon McDowell, Horizon, 112 5A Quilifier 2010

Paul Roybal, North Glenn, 119 5A Quilifier 2010

Philip Grout, Northglenn, 119 5A State Champion 2009

Kurtis Nelson, Chaparral 125 5A State Champion 2009

Jake Sinder, Ponderosa, 140 5A State Champion 2009

Daniel Kelly, Ponderosa, 145 5A State Champion 2009

Steven Kelly, Ponderosa, 152 5A State Champion 2009

Eric Wilson, Grandview, 119 5A Runner-Up 2009

Buddy Watson, Wiggins, 125 2A Runner-Up 2009

Mike Burgess, Green Mountain 140 5A 3rd place 2009

Cody Harris, Denver East, 140 5A 4th place 2009

Justin Freeman Gateway, 152 5A 4th place 2009

Jerry Huff, Broomfield, 125 4A 5th place 2009

Colby Kluesner, Conifer, 135 4A 5th place 2009

Brady Tellis, Cherry Creek, 103 5A 6th place 2009

Jacob Haney, Strasburg 103 4A 6th place 2009

Cortland Siegele, Green Mountain 125 5A 6th place 2009

John Crowly, Regis, 152 5A 6th place 2009

Derek Roche, Ralston Valley 125 5A Qualifier 2009

Prestly Papachek, Rosevelt, 125 4A Qualifier 2009

Zach Atencieo, Regis, 140 5A Qualifier 2009

Shawn Miller, Smoky Hill, 160 5A Qualifier 2009

Eric Wilson, Grandview, 112 5A State Champion 2008

Chad Stroh, Holyoke, 119 2A State Champion 2008

Dale Shull, Ft. Lupton, 125 4A State Champion 2008

Saul Guerrero, Ft. Lupton, 135 4A State Champion 2008

Daniel Kelly, Ponderosa, 145 5A State Champion 2008

Jerry Huff, Broomfield, 103 4A Runner-up 2008

Philip Grout, Northglenn, 112 5A Runner-up 2008

Zeke Hofer, Ponderosa, 125 5A Runner-up 2008

Patrick Brown, Grandview, 135 5A Runner-up 2008

Ryan Bratton, Northglenn, 145 5A Runner-up 2008

Corey Casady, Broomfield, 152 4A Runner-up 2008

Gabe Mamigonian, Heritage, 112 5A 3rd Place 2008

Prestly Papacheck, Rosevelt, 112 3A 3rd Place 2008

Austin Gabel, Ponderosa, 135 5A 3rd Place 2008

Ryan Gray, Denver East, 189 5A 3rd Place 2008

Fabian Guerrero, Ft. Lupton, 215 4A 3rd Place 2008

Buddy Watson, Wiggins, 112 2A 4th Place 2008

Nolan Myers, Smokey Hill, 125 5A 4th Place 2008

Junior Romero, Denver East, 103 5A 5th Place 2008

Steven Kelly, Ponderosa, 130 5A 5th Place 2008

Jacob Milewski, Denver East, 140 5A 5th Place 2008

Joe Giron, Pomona, 189 5A 5th Place 2008

Bryce Penn, Englewood, 145 4A 6th Place 2008

Vince Feliciano, Northglenn, 103 5A Qualifier 2008

Cort Siegele, Green Mountain, 125 5A Qualifier 2008

Joe Jones, Smokey Hill, 130 5A Qualifier 2008

Danny Bieshaar, Regis, 130 5A Qualifier 2008

Colby Klusner, Conifer, 130 4A Qualifier 2008

Zach Atencieo, Regis, 135 5A Qualifier 2008

Powell Slinkard, Regis, 140 5A Qualifier 2008

Mike Burgess, Green Mountain, 145 5A Qualifier 2008

Josh Elder, Englewood, 152 4A Qualifier 2008

Philip Grout, Northglenn, 112 5A, State Champion 2007

Jake Snider, Ponderosa, 125 5A, State Champion 2007

Saul Guerrero, FT Lupton, 130 4A, State Champion 2007

John Hooper, Regis, 140 5A, State Champion 2007

Cory Cassady, Broomfield, 140 4A, State Champion 2007

Jesse Snider, Ponderosa, 145 5A, State Champion 2007

Zeke Hofer, Ponderosa, 119 5A, Runner-up 2007

Tyler McGoffin, Grandview, 135 5A, Runner-up 2007

Matt Basquez, Pueblo East, 140 4A, Runner-up 2007

Joey Waples, Mullen, 152 4A, Runner-up 2007

Eric Wilson, Grandview, 103 5A, 3rd Place 2007

Daniel Kelly, Ponderosa, 130 5A, 3rd Place 2007

Patrick Armstrong, Ponderosa, 160 5A, 3rd Place 2007

Zach Maes, Mullen, 112 4A, 4th Place 2007

Matt Strohm, Regis, 171 5A, 4th Place 2007

Danny Bieshaar, Regis, 125 5A, 5th Place 2007

Jacob Milewski, Denver East, 130 5A, 5th Place 2007

Pasha Tabatabai, Regis, 160 5A, 5th Place 2007

Jerry Huff, Broomfield, 103 4A, 6th Place 2007

Gabe Mamigonian, Heritage, 112 5A, 6th Place 2007

T.J. Heffron, Ponderosa, 171 5A, 6th Place 2007

Dyrell Hallcy, Denver East, 215 5A 6th Place 2007

Steven Kelly, Ponderosa, 112 5A, Qualifier 2007

Thomas MacPherson, Monarch, 112 5A, Qualifier 2007

Nolan Myers, Smoky Hill, 119 5A, Qualifier 2007

Connor Haney, Mullen, 119 4A, Qualifier 2007

Zach Mamigonian, Heritage, 125 5A, Qualifier 2007

Patrick Brown, Grandview, 125 5A, Qualifier 2007

Josh Starr, Grandview, 130 5A, Qualifier 2007

Syris Pennell, Denver East, 135 5A, Qualifier 2007

Bryce Penn, Englewood, 135 4A, Qualifier 2007

Josh Elder, Englewood, 140 4A, Qualifier 2007

Than Hedman, Denver East, 160 5A, Qualifier 2007

Sal Howes, Arvada, 171 5A, Qualifier 2007

Ryan Gray, Denver East, 189 5A, Qualifier 2007

Fabian Guerreo, FT Lupton, 215 4A, Qualifier 2007

Alfonzo Moore, Thomas Jefferson, 214 4A, Qualifier 2007

Zeke Hofer, Ponderosa, 103 5A, State Champion 2006

Geoff Meng, Monarch, 112 4A, State Champion 2006

Saul Guerrero, Ft. Lupton, 119 4A, State Champion 2006

Marcus Nelson, Ponderosa, 135 5A, State Champion 2006

Quinton Fuentes, Roosevelt, 135 3A, State Champion 2006

Jon Brascetta, Grandview, 145 5A, State Champion 2006

Curtis McNary, Grandview, 152 5A, State Champion 2006

Eric Brennan, Bear Creek, 160 6A, State Champion 2006

John Tangeman, Broomfield, 171 4A, State Champion 2006

Ian Heinisch, Ponderosa, 189 5A, State Champion 2006

Cory Casady, Broomfield, 119 4A, Runner-up 2006

Rocco DePaolo, Eaglecrest, 130 5A, Runner-up 2006

Ben Armendariz, Mullen, 119 4A, 3rd place 2006

Daniel Kelly, Ponderosa, 112 5A, 3rd place 2006

Jesse Snider, Ponderosa, 140 5A, 3rd place 2006

Matt Lucherini, Grandview, 160 5A, 3rd place 2006

Sal Howes, Arvada, 189 5A, 3rd place 2006

Keith Shinsato, Bear Creek, 215 5A, 3rd place 2006

Vince Neiman, Mullen, 171 4A, 4th place 2006

Zach Maes, Mullen, 103 4A, 5th place 2006

Joey Waples, Mullen, 130 4A, 6th place 2006

Eric Wilson, Grandview, 103 5A, Qualifier 2006

Patrick Brown, Grandview, 112 5A, Qualifier 2006

Ryan Sauceda, Denver East, 125 5A, Qualifier 2006

Abram Vera, Denver East, 140 5A, Qualifier 2006

Zack Clark, Arvada, 1605A, Qualifier 2006

Morty Zareie, Denver East, 171 5A, Qualifier 2006

Pasha Tabatabai, Regis, 189 4A Qualifier 2006

Colton Cassidy, Standley Lake, 130 5A, State Champion 2005

Geoff Meng, Monarch, 103 5A, Runner-up 2005

Stephen Eberle, Grandview, 140 5A, Runner-up 2005

Dan Brascetta, Grandview, 145 5A, Runner-up 2005

John Ness, Broomfield, 145 4A, Runner-up 2005 2005

Cory Cassidy, Broomfield, 103 4A, 3rd Place 2005

Jon Brascetta, Grandview, 135 5A, 3rd Place 2005

Jason Kent, Grandview, 103 5A, 6th Place 2005

Gabe Flores, Northglenn, 112 5A, 6th Place 2005

Rodney Padilla, Chaparral, 119 5A, 5th Place 2005

Rocco DePaolo, Eaglecrest, 130 5A, 5th Place 2005

Chris Ratzlaff, Standley Lake, 160, 5A, 6th Place 2005

Brandon Leighton, Cherry Creek, 171, 5A, 6th Place 2005

Ray Masquez, Denver East, 103, 5A, Qualifier 2005

Zach Maes, Mullen, 103, 4A, Qualifier 2005

Matt Basquez, Pueblo East, 125 4A, Qualifier 2005

David Barringer, Lewis Palmer, 152, 5A, Qualifier 2005

Aaron Taryle, Cherry Creek, 152 5A, Qualifier 2005

Curtis McNary, Grandview, 152 5A, Qualifier 2005

Morty Zareie, Denver East, 171 5A, Qualifier 2005

Henry Kofa, Denver East, 145 5A, State Champion 2004

Andy Nicodin, Hilltop Baptist, 152 2A, State Champion 2004

Brett Tellis, Cherry Creek, 125 5A, Runner-up 2004

Takafumi Hashimoto, Mullen, 145 4A, Runner-up 2004

Matt Martinez, Standley Lake, 125 5A, 4th Place 2004

Colton Cassidy, Standley Lake, 130 5A, 4th Place 2004

Ryan Budd, Grandview, 171 5A, 4th Place 2004

Stephen Eberle, Grandview, 135 5A, 5th Place 2004

Corey Lafontaine, Douglas County, 145 5A, 5th Place 2004

Matt Basquez, Pueblo East, 112 4A, 6th Place 2004

Jon Brascetta, Grandview, 119 5A, 6th Place 2004

Dan Brascetta, Grandview, 130 5A, Qualifier 2004

Marc Morgan, Chaparral, 135 5A, Qualifier 2004

E.J. Howe, Standley Lake, 160 5A, Qualifier 2004

Jason Kent, Grandview, 103 5A, Qualifier 2004

Brennan Schafer, Cherry Creek, 145 5A, Qualifier 2004

Rocco DePaolo, Standley Lake, 119 5A, Qualifier 2004

Matt Eberly, Cherry Creek, 140 5A, Qualifier 2004

Ben Hedman, East, 189 5A, Qualifier 2004

Takafumi Hashimoto, Mullen, 140 4A State Champion 2003

Mike Ratzlaff, Stanley Lake, 140 5A, 3rd Place 2003

Henry Kofa, Denver East, 145 5A, 3rd Place 2003

Brian Daniels, Mullen, 275 4A, 3rd Place 2003

Brett Tellis, Cherry Creek, 119 5A, 4th Place 2003

Devon Calonge, Cherry Creek, 152 5A, 4th Place 2003

Maine Ardrey, Cherry Creek, 215 5A, 4th Place 2003

Darren Legge, Cherry Creek, 103 5A, Qualifier 2003

Ryan Corbett, Wheatridge, 135 5A, Qualifier 2003

Matt Zeeb, Cherry Creek, 160 5A, Qualifier 2003

Mike Ratzlaff, Stanley Lake, 135 5A, State Champion 2002

Wilfred Kaka, Denver South, 160 5A, 2nd Place 2002

Brett Tellis, Cherry Creek, 112 5A, 5th Place 2002

Takafumi Hashimoto, Mullen, 130 4A, 6th Place 2002

Blake Rosaker, Cherry Creek, 130 5A, 6th Place 2002

Joel Hubbard, Cherry Creek, 160 5A, 6th Place 2002

Maine Ardrey, Cheyenne Wells, 275 2A, 6th Place 2002

Darren Legge, Cherry Creek, 103 5A, Qualifier 2002

Thalyn Love, Denver East, 119 5A, Qualifier 2002

Walker Fullerton, Cherry Creek, 135 5A, Qualifier 2002

Henry Kofa, Denver East, 140 5A, Qualifier 2002

Darnell Wilson, Denver South, 152 5A, Qualifier 2002

Tate McMillen, Cherry Creek, 152 5A, Qualifier 2002

Nick Marr, National Submission Wrestling Champion 2002

Brett Tellis, Cherry Creek, CO Freestyle Champion 2002

Richard Weimer, Thunder Ridge, CO Freestyle 3rd 2002

Richard Weimer, Thunder Ridge, CO Greco-Roman 3rd 2002

Jarred Deaguerro, Adams City, 160 4A, State Champion 2001

Thalyn Love, Denver East, 119 5A, Qualifier 2001

Mike Ratzlaff, Stanley Lake, 130 5A, Qualifier 2001

Brian Molk, Cherry Creek, 130 5A, Qualifier 2001

Danny Vecksler, Cherry Creek, 140 5A, Qualifier 2001

Nick Marr, National Submission Wrestling Champion 2001

Nick Marr, Cherry Creek, National Jujitsu Champion 2001

Nick Marr, Cherry Creek, CO Freestyle Champion 2001

Darin Legge, Cherry Creek, CO Freestyle Champion 2001

Special Recognition:

Richard Weimer, Thunder Ridge, 130, 5A 2003 was 30-3 on the season when he broke his leg (2 weeks before Regionals).